טיפול באין אונות » מילון מונחים רפואיים
מילון מונחים רפואיים

מילון מונחים רפואיים

זקפה – מצב איבר המין הגברי במהלך פעילות מינית או ריגוש מיני. הפין מתקשה, מתעבה ומתארך בזכות התמלאות הרקמה הזקיפה בדם, ובמצב זה הוא מסוגל לחדור אל תוך הפות. זקפה בד"כ מופיעה בתגובה לגירוי מיני, אך גם בלי קשר כגון למשל במצב של חרדה קיצונית. זקפה מופיעה גם במהלך השינה, בכל מחזור שינה (שנמשך 90-60 דקות).

ירידה בחשק המיני

מצב הנגרם לרוב בשל בעקבות השגרה השוחקת: לחצים ועומס, עייפות, מצב רוח ירוד. ישנן סיבות נוספות הקשורות לזוגיות ולמה שמתרחש בה יחסים מתוחים עם בן הזוג בהחלט עלולים להשפיע על החשק המיני באופן שלילי, כמו גם חוסר תקשורת או תסכולים מצטברים. גם קשיים בקשר הזוגי מורידים הרבה פעמים את החשק המיני.

אימפוטנציה, אין אונות ( Impotence)
הפרעה בזיקפה היא אימפוטנציה, או בעברית-אין אונות.

מילון מונחים רפואיים

שפיכה מהירה – Rapid ejaculation

אחת מהפרעות התפקוד המיני הנפוצות-יותר בגברים עד גיל 40. כפי שהשם מרמז, מדובר על שפיכה לפני רצונם של שני בני הזוג. באנגלית זה נקרא  Premature ejaculation, או Rapid ejaculation, שהוא המושג התקין. זוהי הגדרה רחבה, המסתמכת על העובדה שלפעולת המין ולמשכה גורמים משפיעים רבים. האבחנה מתבססת על היסטוריה רפואית קפדנית, תוך הבחנה בין בעיה ראשונית ובעיה שניונית (נרכשת). אפשרויות הטיפול כוללות טיפול התנהגותי בצד טיפול תרופתי, במשחות או בכדורים. סיכויי ההצלחה טובים בדרך כלל, אך סיכויי החזרה עם הפסקת הטיפול גבוהים.

סקסולוג (Sex therapist)
מטפל מיני וזוגי – כלומר אדם שתפקידו לתת ייעוץ והכוונה בנושאים כגון קשיים ביחסי מין, בעיות בזוגיות עם אספקטים זוגיים ומיניים, בעיות פסיכו-סקסואליות, ועוד.

הפרעה בזקפה

הפרעה בזקפה כונתה בעבר אימפוטנציה (Impotence) או אין-אונות, וכיום בעידן הפוליטיקלי קורקט זכתה לכינוי החדש (הפרעה בזקפה). מדובר באי יכולת מתמשכת להגיע לזקפה ולשמור עליה מספיק זמן לצורך קיום יחסי מין. בקרב גברים בוגרים (30+) מדובר בתופעה נפוצה ופופולרית. למרות זאת, כמות האנשים שפונים לטיפול בגלל בעיה זו הינו יחסית מצומצם. הסיבה לכך נעוצה ראשית כל בביישנות, מבוכה או ויתור על תקווה לשינוי (ייאוש). הפרעה בזקפה למעשה לא מהווה סיכון ישיר עבור בריאות הגבר, אך היא בכל זאת נוטה להשפיע רבות על איכות החיים של הגברים הסובלים ממנה. כמובן שלא רק הגבר סובל מהתופעה אלא גם בת הזוג שלו (או: שותפיו לחיי המין). שיפור באיכות חייו של המטופל יכול להתרחש באמצעים רפואיים ותרופתיים. כמו כן, הפרעה בזקפה מהווה סימן פיזיולוגי שיש לשים אליו לב בהקשר של תחלואה ולתמותה ממחלות לב וכלי דם (קיים קשר ביניהם). מעובדות אלו עולה צורך לבדיקה וטיפול רפואי יסודי ומדוקדק עבור כל גבר הפונה ומתלונן על מצב של הפרעה בזקפה. הרופא הראשוני צריך להתמודד עם תלונה שכיחה זו ולדעת באלו מקרים רצוי להפנות את המטופל למומחה העוסק בתחום.

סוכרת (Diabetes)
מחלה שנגרמת מרמה גבוהה של סוכר בדם – הגורמת לפגיעה בכלי הדם ובעצבים. סוכרת עלולה לגרום להפרעה בזיקפה.